Pasaules ekonomikai attīstoties, starptautiskās bankas turpina vairot savus aktīvus. Un, ja neviena no vadošajām ekonomiskām nepiedzīvos krahu, šī paplašināšanās, visticamāk, turpināsies. Lai gan patlaban norit debates par to, kura ekonomika lielāka – Ķīnas vai ASV –, nav jautājumu par to, kurā valstī atrodas lielākās bankas. Banku sektora spēks un vara neapšaubāmi pārvietojas austrumu virzienā uz Ķīnu. Tikai divas no 10 lielākajām bankām pēc aktīvu skaita ir ASV bankas, kuras ierindojas sestajā un devītajā vietā. Tikmēr pārliecinošā vadībā ir Ķīnas bankas – Ķīna 10 lielāko banku topā ieņem četras augstākās pozīcijas.

Sarakstā pārstāvēta arī Japāna, Francija, kā arī Lielbritānija, kuras lielākā banka ieņem 5. pozīciju. Īsāk sakot, pasaules 10 lielāko banku sarakstā ietilpst tikai piecas valstis. Tiesa gan, šāda finansiālās aktivitātes koncentrācija nebūt nenozīmē bagātības koncentrāciju. Visas bankas mūsu desmitniekā darbojas starptautiski, tādēļ var droši teikt, ka cauri 10 ietekmīgākajiem spēlētājiem plūst naudas līdzekļi no valstīm ar mazākām bankām.

Mēs esam sastādījuši 10 pasaules lielāko banku sarakstu, sākot no vislielākās, norādot to aktīvu vērtību ASV dolāros. Visi dati iegūti 2017. gada 23. aprīlī.


Ķīnas Industriālā un komercbanka (Industrial and Commercial Bank of China)

Aktīvu ziņā šī ir vislielākā banka pasaulē. Tās kopējā aktīvu vērtība sasniedz 3,62 triljonus ASV dolāru. Bankas ieņēmumi veido 134,8 miljardus ASV dolāru. Mērot pēc ieņēmumiem, šī ir ceturtā lielākā banka pasaulē.

Lai gan šī ir komercbanka, tā pieder valstij. Tā izsniedz aizdevumus, finansējumu uzņēmumiem; piedāvā kredītkaršu pakalpojumus un naudas līdzekļu pārvaldību turīgām privātpersonām un uzņēmumiem. Tāpat banka piedāvā naudas tirgus instrumentus, investīciju iespējas, kā arī naudas maiņas un pārvedumu pakalpojumus.

Ķīnas Industriālās un komercbankas pārstāvis atzīst, ka prezidenta Donalda Trampa nepiekāpīgie centieni apturēt ASV uzņēmumu ražošanu Meksikā varētu būt izdevīga šai bankai. Amerikāņu uzņēmējiem pametot Meksiku, šī banka plāno investēt Meksikā.


China Construction Bank Corp.

Šī ir otra Ķīnas banka mūsu TOP 10 sarakstā. Tā piedāvā korporatīvos risinājumus, tostarp kredītus, tiešsaistes bankas pakalpojumus uzņēmumiem, kredītlīnijas un komercaizdevumus. Privātpersonu segmentā tā piedāvā privātos aizdevumus, kredītkartes, kā arī noguldījumu un privāto investoru ieguldījumu pārvaldības pakalpojumus.

Šajā bankā ietilpst arī finanšu līdzekļu sektors, kurš strādā ar naudas tirgiem, parādzīmēm un valūtām. China Construction Bank aktīvu vērtība sastāda 2,94 triljonus.

2017. gada 29. martā banka paziņoja, ka tās peļņa ceturtajā ceturksnī palielinājusies par 2,8%. 2017. gadā sagaidāms bankas peļņas normu sarukums; tāpat tā plāno uzlabot aizdevumu cenu politiku.


Ķīnas Lauksaimniecības banka (Agricultural Bank of China)

Šai Pekinas bankai pieder filiāles visa Ķīnā, kā arī Londonā, Tokijā, Ņujorkā un Sidnejā, Austrālijā. Tā ir ne tikai trešā lielākā banka mūsu sarakstā, bet arī viena no 10 lielākajām kompānijām pasaulē. Ķīnas Lauksaimniecības banka pieder valstij.

Banka strādā gan ar mazajiem lauksaimniekiem, gan lielajiem lauksaimniecības vairumtirdzniecības uzņēmumiem. Tāpat tā apkalpo arī ar lauksaimniecību nesaistītus uzņēmumus, savukārt segments, kurā tā piedzīvo visstraujāko izaugsmi, ir vidējo uzņēmumu apkalpošana. Bankai ir aktīvi 2,82 triljonu ASV dolāru apmērā.

Ceturtajā ceturksnī banka ziņoja par peļņas pieaugumu 1,8% apmērā, tomēr tās peļņas normas sarūk. Bankas peļņa veidoja 26,7 miljardus ASV dolāru.


Ķīnas banka (Bank of China)

Ķīnas banka piedāvā investīciju un apdrošināšanas pakalpojumus. Tāpat tā izsniedz privātos aizdevumus, nodrošina kredīt- un debetkaršu pakalpojumus, piedāvā hipotekāros aizdevumus, kā arī aktīvu un pasīvu pārvaldības pakalpojumus. Aktīvi kopā: 2,63 triljoni ASV dolāru.

2017. gada aprīlī banka pārdeva četrās valūtās denominētas obligācijas. Pārdošana noritēja vienas dienas laikā, bankai ienesot kapitālu 3 miljardu ASV dolāru apmērā. Savā pēdējā peļņas pārskatā Ķīnas banka ziņoja par 3,7% kritumu.


HSBC Holdings

Šī ir Lielbritānijā bāzēta banka. HSBC Holdings pieder filiāles 80 valstīs, kā arī 1 800 vietās Lielbritānijā. Tā piedāvā pakalpojumus privātpersonām un patērētāju finansēšanu, kā arī  korporatīvos finanšu pakalpojumus, investīciju pakalpojumus. HSBC aktīvi sastāda 2,57 triljonus ASV dolāru.


JPMorgan Chase & Co.

Šī ir pirmā banka sarakstā, kas bāzēta ASV. Tā atrodas Ņujorkā, taču darbojas kā multinacionāla banka.

Lai gan JPMorgan Chase & Co ir tikai sestā lielākā banka pasaulē, tā ir lielākā ASV. Tā nodarbojas ar investīciju pakalpojumiem, naudas līdzekļu pārvaldību, ieguldījumu pārvaldību, kā arī vērtspapīru pakalpojumiem. Kopējā aktīvu vērtība – 2,45 triljoni ASV dolāru.

Pēc 2017. gada 23. aprīļa datiem uzņēmums Shepherd Financial Partners ir iegādājies 51 950 JP Morgan akciju 3 128 000 ASV dolāru vērtībā. Attiecībā uz viena gada mērķa cenu, analītiķi to vienprātīgi noteikuši 91,35 ASV dolāru vērtībā par akciju. Patlaban viena akcija tiek tirgota par 84,52 ASV dolāriem.


BNP Paribas

Šīs Francijas bankas aktīvi veido 2,4 triljonus ASV dolāru. Tai ir filiāles 75 valstīs, tostarp ASV. 2016. gadā tā ierindojās otrajā vietā eirozonas banku vidū.

Analītiķu vienprātība par BNP Paribas akcijas cenu raksturojama kā “pirkt”. Banka patlaban apvieno savas pētniecības komandas un 2017. gadā plāno samazināt analītiķu darba vietu skaitu.

2017. gada 5. aprīlī kompānija paziņoja, ka tā pārdevusi savas Dakota Pipeline akcijas. Darījuma vērtība bija 120 miljoni ASV dolāru.


Mitsubishi UFJ Financial Group

Šī ir Japānas banka, kas piedāvā banku pakalpojumus privātpersonām, kā arī uzņēmumiem un lielajiem privātajiem investoriem. Tā ir arī investīciju banka; tā piedāvā aktīvu pārvaldību un ar nekustamo īpašumu saistītus pakalpojumus. Mitsubishi UFJ Financial Group aktīvu vērtība ir 2,459 triljoni ASV dolāru.

Kompānija State Street Corp. savus ieguldījumus šajā bankā ir palielinājusi par 18,6%. Šis ir otrs lielākais publiskais uzņēmums Japānā. Tā akcijas cena patlaban ir 6,92 ASV dolāri, savukārt analītiķu noteiktā mērķa cena par akciju ir 7,48 dolāri. Uzņēmums maksā dividendi 2,63% apmērā.


Amerikas banka (Bank of America – BAC)

Bank of America ir ASV banka, kas piedāvā pakalpojumus privātpersonām, mazajiem un vidējiem uzņēmumiem, kā arī lielām korporācijām. Neskaitot noguldījumu un norēķinu kontus, tā piedāvā arī investīciju pakalpojumus. Bankai šobrīd ir aptuveni 5 000 mazumtirdzniecības pakalpojumu sniegšanas vietas, bet tās aktīvu vērtība sasniedz 2,15 triljonus ASV dolāru.

Tās tirgoto akciju cena ir 22,71 dolārs, viena gada mērķa cena – 25,63. Tā maksā dividendi 1,32% apmērā. Pēdējo trīs gadu laikā bankas ieņēmumi ir nedaudz samazinājušies. 2017. gada 18. aprīlī banka ziņoja par 46% kāpumu peļņai par akciju.

Amerikas banka ir sākusi aktīvi piedāvāt savus pakalpojumus mazajiem uzņēmējiem, palielinot tiem pieejamo aizdevumu apmēru. Bankas mazo uzņēmumu programmā ietilpst personāla piesaiste We Work birojiem, kuros darbojas mazie uzņēmumi.


Credit Agricole Group

Šī sarakstā ir otra Francijas banka. Tās aktīvu vērtība ir 1,91 triljons ASV dolāru. Credit Agricole Group vēsturiski sniegusi pakalpojumus lauksaimniekiem. Tā ietilpst 39 Francijas banku tīklā.

Kā liecina 2017. gada 20. aprīļa dati, banka savus ieguldījumus DEO Group palielinājusi par 87.6%. Tāpat tā investējusi Coca-Cola (KO), Exxon Mobile (XOM) un Abercrombie and Fitch.

2017. gada februārī uzņēmums ziņoja par ceturtā ceturkšņa peļņas kritumu par 67%, kā iemeslu minot savu klientu darbības attiecībā uz hipotekāro kredītu refinansēšanu. Tiesa gan, ieņēmumi bija palielinājušies par 7%. Forbes šo kompāniju ierindo pasaules 20 ilgtspējīgāko uzņēmumu vidū.

Galavārds

Pateicoties starptautiskajiem banku pakalpojumiem, ir izveidojušies daži no visu laiku vislielākajiem uzņēmumiem. Pasaules ekonomikas izaugsmei turpinoties, šīs bankas spēlēs nozīmīgu lomu uz pasaules skatuves.