Tu esi paņēmis ātro kredītu, lai piepildītu kādu sen kārotu sapni un nauda tev ir nepieciešama tūlītēji un uzreiz, tāpēc paņemt kredītu ir ērti un ļoti ātri. Viss ir ideāli līdz brīdim, kad tu apzinies, ka tev ir finansiālas problēmas, bet tev sākas kredīta atmaksāšanas periods un tev nav pietiekošu līdzekļu, lai atdotu kreditoram aizlienēto naudu. Tev sākas panika, jo esi dzirdējis no draugiem, ziņās un citus nostāstus, ka atnāks cilvēki un atņems tev mantu, lai tu spētu segt un atdot naudu, kuru tu aizņēmies. Ir divu veidu jēdzieni, kuru amata pienākumos ietilpst kredīta atgūšana – parādu piedzinējs un tiesu izpildītājs. Šajā rakstā informēsim tevi par parāda piedzinēju un tā tiesībām.

Kad sākas kredīta atdošanas termiņš, bet tev nav naudas, lai to atdotu kredīta izsniedzējam – bankai vai ātrā kredīta uzņēmumam, ir jāinformē tev, ka lieta par neatdotu naudas parādu ir nodota paraādu piedzinējam. Parasti cilvēkiem pēc šādas informācijas uzzināšanas iestājas apjukums un liekas, ka visa dzīve apstājusies, tomēr patiesībā viss nemaz nav tik apokaptiski, kā sākumā var likties. Parādu piedzinējam nav tiesības bloķēt tavus kontus vai atņemt tavu mantu. Parāda piedzinēja galvenais un efektīvākais ierocis ir psiholoģiski ietekmēt, lai tu beidzot atmaksātu naudu, kuru esi aizņēmies. Parāda piedzinējs var būt pats kreditors jeb kredīta izsniedzējs vai arī tā algota juridiska persona vai fiziska persona. Latvijā parāda piedzinēji rīkojas saskaņā ar Parādu ārpustiesas atgūšanas likumu, kas nodrošina juridisku un likumīgi godīgu procesu starp patērtāju un parādu piedzinēju, ja patērētājs ir parādā naudu kredīta izsniedzējam.

Parāda piedzinējs ar tevi sazināsies, izmantojot tos saziņas līdzekļus un informāciju, kurus esi norādījis tiesiskajā dokumentā starp tevi un kredīta izsniedzēju. Ja parāda piedzinējam neizdodas tevi sasniegt ar šo kontaktinformāciju, viņam ir tiesības izmantot iepriekšējā saziņā esošo inormāciju, bet, ja arī tad pārdnieks nav sasniedzams, parāda piedzinējs nosūta rakstveida paziņojuma uz deklerēto pārdnieka dzīvesvietu.

Saistībāar konfidenciālu pārādnieka informāciju, bez viņā piekrišanas, parāda piedzinējam nav tiesību šo informāciju nodot nevienam trešajai pusei, piemēram, parādnieka darba devējam, tā draugiem, ģimenes locekļie, utt.

Runājot par parāda piedzinējam aizliegtām darbībām, tad viņam nav tiesību fiziski vai psiholoģiski draudēt, aizskart parādnieka godu un cieņu un speciāli sniegt nepatiesu un kaitniecisku informāciju par naudasneatmaksāšanas sekām. Tāpat viņš nedrīkst bez kredīta aizņēmēja piekrišanas ierasties tā dzīves vietā vai darbā. Saziņas ierobežojumi ir ņoeteikti, ka parāda piedzinējs nedrīkst ar tevi sazināties svētdienā vai valstī noteiktajās svētku dienās, tāpat pulksteņlaikos no 21:00 līdz 8:00 vai bez parādnieka piekrišanas no 21:00 līdz 23:00.

Kopsalvilkumā un īsumā tāds ir parādu piedzinējs un tā tiesības, kas iespējams stipri atšķiras no cilvēku stereotipiem un bailēm, idzirdot šo jēdzienu. Protams, vislabākais ieteikums, aizņemoties ātro kredītu un jebkāda veida finašu līdzekļus, ir laicīgi un kārtīgi izvērtēt, vai tava finasiālā situācija un apstakļi būs pietiekami, lai tu spētu atmaksāt aizņēmu. Lai nerastos liekas problēmas un negaidīti uztraukumi, ieteicams izvērtēt visus riskus un iespējamās aizņemšanās sekas, lai domas par parādu piedzinēju un mantas zaudēšanu būtu tikai liekas domas, bet ne realitāte. Ātrais kredīts tomēr ir lieliska un ļoti ērta iespēja saņemt naudu, lai piepildītu visus kvēlākos un lielākos sapņus.