LatviaPirms aptuveni pieciem gadiem, kad vispasaules ekonomiskā krīze vēl nebija sasniegusi savus apmērus, kredīti un aizdevumi visā pasaulē piedzīvoja savu slavas gājienu. Visi varēja atļauties dzīvot pāri saviem līdzekļiem un ņemt kredītus. Šajā laikā arī dzima lielākā daļa pašlaik tik populāro ātro kredītu, kas piedāvā vienkāršāku aizdevumu saņemšanu uz neilgu laiku. Šajā laikā kļuva populāri ne tikai ātrie un patēriņa, bet arī hipotekārie kredīti. Hipotekārie kredīti tiek piešķirti uz ilgu laika posmu un izsniegti pret ķīlu. Mainoties finansiālajai situācijai visā pasaulē, aizdevējiem nākas mainīt aizdevumu noteikumus, lai neciestu zaudējumu un klients spētu aizdevumu atmaksāt.

Eiropas parlamenta direktīva

Ņemot vērā to, ka hipotekārie kredīti tiek izsniegti uz ilgu laika posmu un pret ķīlu, mājokļa iegādei, tad īpaši jāseko līdzi tam, lai, ja gadījumā klientam ir radušās problēmas ar aizdevuma atmaksu, varētu piedāvāt izdevīgus noteikumus, lai finansiālās problēmas nekļūtu vēl lielākas. Eiropas parlaments ir pieņēmis jaunu direktīvu, uz kuru pamatojoties, finansētājiem ir jānodrošina hipotekārā kredīta aizsardzība svārstīgā tirgus dēļ. Šī direktīva attiecas uz visām ES dalībvalstīm, lai kopumā uzlabotu iedzīvotāju finansiālo stāvokli par spīti tam, ka ir aktīvas kredītsaistības.

Individualizētā pieeja

Klientiem būs jāsniedz iespēja iepazīties un salīdzināt citus kredītus un jānodrošina klients ar personalizētu informāciju kredītu ņemšanas jautājumos, izvērtējot viņa maksātspēju, lai varētu vienoties par atbilstošiem un korektiem noteikumiem kredīta atmaksas saistībā. Bankām arī jānodrošina iespēja klientam 7 dienas pārdomāt kredītlīgumu, kas sevī ietvertu arī iespēju šo septiņu dienu laikā no aizdevuma atteikties. Pēc PTAC noteikumiem spriežot, pašlaik klientam ir dotas 14 dienas, lai no aizdevuma atteiktos, taču tas attiecas uz patēriņa aizdevumiem un ātrajiem kredītiem, nevis hipotekārajiem kredītiem. Tā pat, kreditora maksātnespējas gadījumiem ir pievienots jauns noteikums, kurā hipotekārā kredīta aizsardzība ir atrunāta arī kreditora interesēs, proti, ķīlas atsavināšana būtu pietiekama kreditora izmaksu segšanai.


 

Noteikumu mīkstināšana

Kredītu un aizdevumu reklāmās nereti ir redzams vilinošs sauklis, ka aizdevumu var atmaksāt pirms termiņa un par to netiks pielīdzināta soda samaksa. Lai arī līdz šim šādi noteikumi nebija atrunāti likumā konkrēti, pateicoties jaunajai direktīvai, sankcijas pirmstermiņa aizdevuma atmaksas gadījumā drīkstēs tikt piemērotas saprāta robežās, lai aizdevējs neciestu zaudējumus. Par šādiem noteikumiem jālemj katrai valstij atsevišķi, taču nedrīkstēs tikt piemērotas soda nauda, ja aizdevumu ir iespēja atmaksāt pirms termiņa. Paredzēts, ka klientam būtu dota iespēja konvertēt līgumu citā valūtā, pirms tam brīdinot, par valūtas kursa maiņas radītājām izmaiņām.

Nespēja kredītus atmaksāt

Pasliktinoties finansiālajai situācija valstij, lielajam bezdarba skaitam un citām negatīvām parādībām, kredītu atmaksa Latvijā pēdējos gados ir pasliktinājusies, kas palīdz plaukt un zelt citam, parādu piedziņas biznesam, kas savukārt esošā parāda slogu bieži vien palielina vēl vairāk. Šī direktīva ir izstrādā, lai aizdevuma ņēmējiem maksimālu atvieglotu finansiālo slogu un samazinātu masveida maksātnespējas gadījumus Eiropas Savienībā. Protams, šādu noteikumus izstrāde var veicināt gadījumus, kad aizdevējiem vairāk nav izdevīgi aizdot naudu, taču šie noteikumi tiks pieņemti ievērojot taisnīgumu abām pusēm, gan aizdevējam, gan klientam.

Lai arī noteikumi ir izstrādāti, Eiropas Parlaments vēlas saņemt apstiprinājumu, ka ES dalībvalstis noteikumus apstiprinās un ieviesīs savās teritorijās. Joprojām atgādinām, ka pirms aizdevuma pieteikuma iesniegšanas, nepieciešams rūpīgi izvērtēt visus par un pret, lai vēlāk nenonāktu neatmaksājamu kredītu jūgā.