LatviaPirms aptuveni pieciem gadiem, kad vispasaules ekonomiskā krīze vēl nebija sasniegusi savus apmērus, kredīti un aizdevumi visā pasaulē piedzīvoja savu slavas gājienu. Visi varēja atļauties dzīvot pāri saviem līdzekļiem un ņemt kredītus. Šajā laikā arī dzima lielākā daļa pašlaik tik populāro ātro kredītu, kas piedāvā vienkāršāku aizdevumu saņemšanu uz neilgu laiku. Šajā laikā kļuva populāri ne tikai ātrie un patēriņa, bet arī hipotekārie kredīti. Hipotekārie kredīti tiek piešķirti uz ilgu laika posmu un izsniegti pret ķīlu. Mainoties finansiālajai situācijai visā pasaulē, aizdevējiem nākas mainīt aizdevumu noteikumus, lai neciestu zaudējumu un klients spētu aizdevumu atmaksāt.

Eiropas parlamenta direktīva

Ņemot vērā to, ka hipotekārie kredīti tiek izsniegti uz ilgu laika posmu un pret ķīlu, mājokļa iegādei, tad īpaši jāseko līdzi tam, lai, ja gadījumā klientam ir radušās problēmas ar aizdevuma atmaksu, varētu piedāvāt izdevīgus noteikumus, lai finansiālās problēmas nekļūtu vēl lielākas. Eiropas parlaments ir pieņēmis jaunu direktīvu, uz kuru pamatojoties, finansētājiem ir jānodrošina hipotekārā kredīta aizsardzība svārstīgā tirgus dēļ. Šī direktīva attiecas uz visām ES dalībvalstīm, lai kopumā uzlabotu iedzīvotāju finansiālo stāvokli par spīti tam, ka ir aktīvas kredītsaistības.

Individualizētā pieeja

Klientiem būs jāsniedz iespēja iepazīties un salīdzināt citus kredītus un jānodrošina klients ar personalizētu informāciju kredītu ņemšanas jautājumos, izvērtējot viņa maksātspēju, lai varētu vienoties par atbilstošiem un korektiem noteikumiem kredīta atmaksas saistībā. Bankām arī jānodrošina iespēja klientam 7 dienas pārdomāt kredītlīgumu, kas sevī ietvertu arī iespēju šo septiņu dienu laikā no aizdevuma atteikties. Pēc PTAC noteikumiem spriežot, pašlaik klientam ir dotas 14 dienas, lai no aizdevuma atteiktos, taču tas attiecas uz patēriņa aizdevumiem un ātrajiem kredītiem, nevis hipotekārajiem kredītiem. Tā pat, kreditora maksātnespējas gadījumiem ir pievienots jauns noteikums, kurā hipotekārā kredīta aizsardzība ir atrunāta arī kreditora interesēs, proti, ķīlas atsavināšana būtu pietiekama kreditora izmaksu segšanai.