latvia euroAr straujiem soļiem tuvojas nākošā gada sākums, kad mūsu tik pierastos latus nomainīs eiro. Daudzus tas biedē un, galvenokārt, tam ir 2 iemesli:

  1. pieķeršanās latam, kā latvietības identitātes simbolam;
  2. zaudējumi un uzcenojums, kas it kā radīsies konvertēšanas rezultātā.

Arī tos, kuri ņēmuši kredītus latos, uztrauc tas, vai pēc jaunās valūtas ieviešanas nebūs jāatdod vairāk. Ņemot vērā to, ka kredītus eiro valūtā bankas izsniedza jau sen, esošo latu kredītu konvertēšana uz eiro nebūs nekas ārkārtējs, taču būtiskākais ir to izdarīt precīzi, lai klientam nebūtu jāatmaksā vairāk kā līdz eiro ieviešanai. Kredīti un eiro ieviešana sagādā galvassāpes un atvieglojumu vienlaicīgi – ieguvēji, viennozīmīgi, ir tie uzņēmumi un personas, kas veic darījumus Eiropā un saņem atalgojumu eiro valūtā, ko šeit nepieciešams konvertēt uz latiem un zaudēt naudu komisijās un valūtas kursa dēļ.

Automātisks pārrēķins.

Lielākā daļa kredītiestāžu pārējai uz eiro jau gatavojas no oficiālā paziņojuma par eiro ieviešanu brīža. Tas nozīmē, ka visi kredīti tiks automātiski konvertēti no latiem uz eiro, kā arī izveidoti jauni un atbilstoši grafiki kredītu atmaksai. Sīkāku informāciju par šo procesu ir iespējams uzzināt kredītiestādē, kurā aizdevums ir ņemts. Šādu informācijas apmaiņu nodrošina ne vien bankas, bet arī ātrie aizdevēji, kas iedzīvotāju vidū ir vēl populārāki par banku kredītiem. Kredīti un eiro ieviešana ir jāspēj savienot tā, lai abas iesaistītās puses būtu apmierinātas un bez pretenzijām, lai nezaudētu klientus, naudu un reputāciju. Tātad – kredītu un noguldījumu nosacījumi nemainās, mainās tikai valūta.

Valūtas kurss

Kad tika izziņots fakts, ka no nākošā gada 1. janvāra Latvijā tik ieviests eiro, interesi izraisīja valūtas kurss, pēc kura eiro tiks pielīdzināti latam. Oficiālais eiro kurss pret latu ir 0.70, kas nozīmē, ka 70 santīmi ir 1 eiro un pēc šī kursa tiks pārrēķināti visi kredīti un jebkādas citas finansiālas saistības. Līdz ar to, cenas eiro valūtā būs skaitliski lielākas, taču vērtība nemainīsies. Lai klienti nejustos apjukuši un vieglāk orientētos jaunajā cenu pasaulē, pārdevējiem un pakalpojumu sniedzējiem pāris mēnešus pirms jaunās valūtas ieviešanas, jānodrošina cenu attēlojums abās valūtās – gan latos, gan eiro.

euro

Eiro mīti un realitāte

Eiro ir vienota valūta lielākajā daļā Eiropas valstu. Uz valūtas vienmēr ir attēloti tēli, notikumi un personības, kas ir svarīgas tās tautas vēsturē un kurām ir augsta simboliska vērtība. Liela daļa latviešu pretojas eiro ieviešanai, jo uzskata, ka pazaudēs daļu latvietības, kas tiek piedēvēts latiem. Tā nebūt nenotiks, jo arī Latvijas eiro pēc dizaina būs latvisks un neaizmirsīs par tradicionālajiem tēliem, kas attēloti uz latiem. Vēl viens liels bieds eiro ieviešanai ir cenu kāpums. Lai kontrolētu to, vai pārdevēji nav negodīgi un nepaaugstina cenas, tās jānorāda divās valūtās – latos un eiro, turklāt ir izveidota akcija Godīgs eiro ieviesējs, kas turpināsies līdz pat nākošā gada vidum.

Ietaupījums

Lai cik dīvaini neliktos, tad konvertācija no vienas valūtas uz otru, var būt arī ienesīga. Lai arī vairums hipotekāro aizdevumu ir izsniegti eiro valūtā, tie, kas saņēmuši šos aizdevumus latos, dažus mēnešus būs ieguvēji, jo svārstoties Euribor likmei, kurai ir piesaistīti vairums hipotekāro kredītu, grafika maksājumu ietaupījums varētu būt vidēji 2 lati mēnesī. Tas nešķiet daudz, taču šo ietaupīto summu var novirzīt uz aizdevuma pamatsummas atmaksu.

Nav jābaidās no eiro ieviešanas Latvijā, jo tas nenozīmē, ka tiksim apkrāpti, zaudēsim savu nacionālo identitāti vai ieguldījumus. Tā ir likumsakarīga darbība, kas atvieglos ceļošanu, importa un eksporta attīstību, jo atrodoties Eiropas Savienības sastāvā, kā galvenā valūta tiek izmantota eiro.